Vitajťe na našej www stránke.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Win 7 tipy a triky

Tipy a triky ve Windows 7 pro pokročilé i začátečníky

velikost textu:
26. listopadu 2009
Klávesové zkratky, změny nastavení a další vyzkoušené tipy, triky a rady umožní přizpůsobit systém Windows 7 požadavkům uživatele a zvýší jeho funkčnost. Začíná nový seriál, který ukáže zákulisí nového operačního systému od Microsoftu. 
Tipy a triky pro Windows 7foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy a triky pro Windows 7

Přestože se programátoři Microsoftu každou novou verzí snaží o vytvoření co možná nejlepšího a uživatelsky přívětivého operačního systému, ne vždy jeho funkce, vlastnosti a nastavení vyhovují všem. Naštěstí řadu z nich si lze upravit tak, aby sedly konkrétnímu uživateli na míru.Pro Windows 7 platí většinou podobné tipy a triky jako v případě Windows XP a Vista. Některé z nich se však trochu liší, volby pro jejich nastavení se mohou nacházet jinde anebo existují zcela nové. Nyní se můžete vyzkoušet první čtyři tipy pro pokročilé uživatele a čtyři pro začátečníky.


Tipy pro začátečníky:


Tip 1. - Jak klávesovou zkratkou do vlastností objektu
Potřebujete-li se dostat do okna s vlastnostmi objektu (například zástupce, dokumenty, soubory apod.), většinou kliknete pravým tlačítkem myši na danou složku, soubor nebo zástupce a z kontextového menu vyberete položku Vlastnosti. Stačí ale jen podržet klávesu Alt a dvakrát poklepat na objekt levým tlačítkem myši.


Tipy a triky pro Windows 7


Tip 2. - Jak klávesovou zkratkou do systémových vlastností
Většina z uživatelů nastavení systémových vlastností PC vyvolává přes kontextové menu ikonky Počítač či výběrem položky Systém v Ovládacích panelech Windows. Dalším způsobem je přidržení klávesy Alt a dvojitým poklikáním levým tlačítkem myši na ikonku Počítač.


Tipy a triky pro Windows 7


Tip 3. – Jak vrátit provedené změny
Pomocí kombinace dvou kláves Ctrl+Z lze ve většině programů vrátit provedené změny a  to o jeden či více kroků zpět. Pokud si tedy například ve Wordu smažete kousek textu, stisknutím této klávesové zkratky se opět objeví. Málokdo ale už ví, že tato kombinace kláves pracuje kdekoliv ve Windows.Uveďme příklad: Odstraníte jakýkoliv objekt na ploše systému. Prakticky vzápětí si ale uvědomíte, že jste udělali chybu. Pak stačí použít právě zkratku Ctrl+Z a data se poslušně vrátí na místo, odkud byla odstraněna. Tedy za předpokladu, že jste ho nesmazali s pomocí klávesy Shift (neputuje do Koše, ale rovnou se maže z disku). Odpadá tak především nutné prohledávání systémového koše. Kroku zpět lze využít i pro navrácení textu přejmenovaného objektu atd. Zkuste experimentovat.


Tipy a triky pro Windows 7


Tip 4. - Jak na lepší čtení pomocí skrolovacího kolečka myši či kláves
Většina aplikací podporuje změnu velikosti písma. Standardně ho lze zvětšit či zmenšit v menu Zobrazit (či podobně pojmenovaném). Než se k volbám proklikávat, je mnohem snadnější využít skrolovací tlačítko myši. Stačí přidržet klávesu Ctrl a skrolovat kolečkem směrem od sebe a k sobě. To samé lze dělat v některých aplikacích i klávesovou zkratkou – podržte Ctrl a klávesu + nebo -.


Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro pokročilé:


Tip 5. - Jak před přihlášením vynutit stisknutí Ctrl+Alt+Delete, nebo se automaticky přihlásit
Pro zvýšení bezpečnosti při přihlášení do Windows můžete před zadáním uživatelského hesla systém nastavit tak, že bude vyžadovat stisknutí kombinace kláves Ctrl+Alt+Delete. Klikněte na nabídku Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte netplwiz a odešlete. Zobrazí se okno Uživatelské účty. Zde se přepněte na záložku Upřesnit a dole zatrhněte boxík Požadovat stisknutí kláves Ctrl+Alt+Delete (Poznámka: Klasickým způsobem přihlášení a odhlášení již samozřejmě disponují počítače přihlášené do domény.). Pokud se vrátíte na kartu Uživatelé, pak zde máte možnost nejen přidávat nové, měnit práva těm stávajícím včetně změny hesla, ale také zcela zrušit nutnost zadávat heslo pro přihlášení do Windows 7. Stačí zrušit zatržení boxuPřed přihlášením se do počítače totiž musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo (v případě, že máte v systému definovaných více uživatelů, musíte následně vybrat uživatelské jméno automaticky přihlašovaného a dvakrát zadat jeho heslo). Je to sice pohodlnější, ale toto nastavení doporučujeme pouze tam, kde nehrozí ztráta dat či vám nevadí, že do PC bude mít přístup kdokoliv z okolí.


Tipy a triky pro Windows 7


Tip 6. - Jak řešit problémy se sítí trasováním
Jestliže se vám zdá, že se někde na cestě k vám či snad přes váš router či jiné aktivní síťové zařízení ztrácí pakety, pak si pokuste zjistit, kde. Pro tento účel existuje řada systémových nástrojů třetích stran, ale také jedna funkce přímo ve Windows. Tak můžete identifikovat problémy s routerem, firewallem apod. Do příkazového řádku zadejte příkaz tracert technet.cz. Výsledkem jsou detailní informace o jednotlivých bodech na cestě k nějakému cíli v síti.


Tip 7. - Jak na systémové informace PC jako na dlani
Užitečný nástroj se skrývá pod příkazem systeminfo. Zajisté jste se již někdy setkali s tím, že jste potřebovali důležité informace o počítači, ale po ruce nebyl žádný software, který to umožňuje. Použijete-li příkaz systeminfo, budete moci odesílat dotazy na základní konfiguraci systému. Po vrácení výsledku si můžete prohlédnout log, obsahující např. úplnou verzi operačního systému, produktové ID, datum původní instalace, výrobce základní desky, nastavení síťového připojení a další cenné informace. V neposlední řadě si můžete prohlédnout i seznam všech nainstalovaných oprav (hotfixů). Stačí zadat příkaz cmd do Start nabídky v části Prohledat programy a soubory a do příkazového okna následně systeminfo.


Tipy a triky pro Windows 7


Tip 8. - Jak změnit nastavení řízení uživatelských účtů

Jednou z největších novinek Windows Vista, která je samozřejmě i ve Windows 7, bylo řízení uživatelských účtů. Funkce User Account Control Settings se stará o to, aby případné změny nastavení systému nevedly k jeho poškození, napadení či nesprávné instalaci software. Takže i pokud jste uživatel se správcovským oprávněním, nástroj vás upozorní před provedením změn v počítači, které vyžadují oprávnění správce. Ve výchozím nastavení nástroj Řízení uživatelských účtů zobrazí upozornění, pokud se nějaký program pokusí provést změnu v počítači. Můžete však nastavit zvýšení či snížení toho upozorňování. Celkem jsou k dispozici čtyři úrovně – Vždy upozornit; Upozorňovat pouze v případě, pokud se programy pokusí provést změny v počítači (výchozí nastavení); Upozorňovat pouze v případě, pokud se programy pokusí provést změny v počítači (nestmívat plochu); Nikdy neupozorňovat.


Tipy a triky pro Windows 7